Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

E-biļešu pārdošana šeit ir pārtraukta. E-biļetes iegādājies mobilajā lietotnē Vivi Latvija vai www.vivi.lv

Jūs atrodaties šeit:

Vilciena etiķete

Vilciena vagons ir īpaša sabiedriskā vieta. Ierobežotā telpā kopā sanāk dažāda vecuma, rakstura un ieradumu cilvēki. Gadās, ka brauciens vilcienā noslēdzas ar jaunu iepazīšanos, interesantiem stāstiem un patīkamām atmiņām. Lai neatstātu nepatīkama vai agresīva pasažiera iespaidu, ir jāievēro zināma etiķete – vairāki oficiāli vai nerakstīti noteikumi. Protams, negatīvisma devu iespējams saņemt jau uz perona, kad atsevišķi pasažieri, pastumjot citus malā, šturmē vagona durvis. Bet atcerieties, ka viss ir pārejoši, arī neērtības, tāpēc vilcienā esiet mierīgi, pieklājīgi un cieniet citus!

 • E-biļeti pērc pirms iekāpšanas vilcienā! Ja izvēlies vilciena biļeti pirkt elektroniski, izdari to pirms iekāpšanas vilcienā. Ja neizdodas to nopirkt telefona, interneta vai lietotnes tehnisku problēmu dēļ, tad tev ir iespēja biļeti nopirkt kasē vai sagatavot skaidru naudu vai bankas karti biļetes iegādei vilcienā pie konduktora kontroliera. 
 • Saglabā biļeti līdz brauciena beigām! Ja vilciena biļete ir drukātā veidā, tad rūpējies, lai tā nepazūd vai netiek mehāniski sabojāta līdz brauciena beigām. Konduktors kontrolieris var palūgt to uzrādīt atkārtoti vai tā būs jāparāda revidentam.
 • Smēķēšana un alkohola lietošana vilcienā ir aizliegta! Ja vēlies izaicināt kārtību, tad pārliecinies, vai tev līdzi ir personu apliecinošs dokuments, ko uzrādīt policijai administratīvā pārkāpuma protokola noformēšanai par sodu 140 eiro apmērā. Pasažieru pārvadāšanas noteikumi paredz, ka vilcienā aizliegts braukt alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā, izturēties rupji vai agresīvi, kā arī lietot alkoholiskos dzērienus, narkotiskās, psihotropās, toksiskās vai citas apreibinošās vielas.
 • Logu atver, rēķinoties ar citiem pasažieriem! Pirms atver logu, pārliecinies, vai tas netraucēs citus pasažierus. Ja saproti, ka citi braucēji varētu iebilst, tad pirms loga atvēršanas palūdz atļauju vai pabrīdini.
 • Saudzē vilciena inventāru! Nelauz, neapzīmē, neskrāpē, lai arī citiem pasažieriem pēc tevis brauciens vilcienā būtu patīkams.
 • Izvērtē citu pasažieru vēlmi iesaistīties sarunā! Ja ļoti gribas parunāties ar blakus vai pretim sēdošo pasažieri, vari mēģināt to darīt, bet laicīgi novērtē situāciju, vai uzrunātais vēlas turpināt dialogu. Sarunā izvairies sūdzēties par problēmām darbā vai privātajā dzīvē, neatklāj stāstu personāžu uzvārdu, mājas adresi vai darbavietas nosaukumu.
 • Ēdienu ar izteiksmīgu vai asu aromātu ēd ārpus vilciena! Ja zini, ka ceļā sajutīsi izsalkumu, tad pirms došanās uz vilcienu sagatavo tādu uzkodu, kas nekairinās citu pasažieru ožas receptorus, nebūs neestētiski un neradīs traipus uz apģērba un sēdekļa. Ja atspirdzinošais dzēriens ir gāzēts, tad pudeli atver lēnām, pakāpeniski atgaisojot.
 • Ievēro tīrību un kārtību! Vilcienā ir aizliegts braukt smērējošā vai smakojošā (arī pārlieku intensīvi smaržojošā) apģērbā. Ja radi atkritumus, tad tos savāc un ievieto savā bagāžā vai atkritumu tvertnē sola vai vagona galā. Ja brauciena laikā strādā ar datoru, tad pārliecinies, vai datorsoma, dokumenti un citas lietas nav izmētātas pa vairākiem sēdekļiem un grīdu. Tāpat vienkopus turi citas savas personīgās mantas – piemēram, cimdus, lietussargu u.c.
 • Velosipēdu novieto turētājā vai ejā starp sēdekļiem! Ja vagonā visi veloturētāji ir aizņemti vai to nav, tad velosipēdu novieto ejā starp sēdekļiem tā, lai tas nenosmērē sēdekļa audumu vai citu pasažieru apģērbu.
 • Atceries nopirkt biļeti mīļdzīvniekam! Neatkarīgi no mīluļa sugas un izmēra saskaņā ar normatīvajiem aktiem tam ir nepieciešama sava braukšanas biļete, kas vilciena biļešu tirdzniecībā apzīmēta kā bagāžas biļete. Vilcienā neatstāj dzīvnieku vai putnu bez uzraudzības un pārliecinies, ka tas netraucē citiem pasažieriem! Plašāk par dzīvnieku pārvadāšanas noteikumiem var uzzināt šeit.
 • Soma nav pasažieris! Turi mantas klēpī, novieto bagāžas plauktā vai zem sola! Dod vietu apsēsties citiem pasažieriem un izturies iecietīgi pret cieši blakus sēdošo.
 • Problēmu skaļu risināšanu pa telefonu vai ar līdzbraucēju atliec uz citu brīdi! Citiem pasažieriem nav jābūt tavas drāmas lieciniekiem.
 • Lieto austiņas, skatoties filmu, spēlējot spēli vai klausoties mūziku! Sabiedriska vieta nepieļauj nesaskaņotu skaļu medija lietošanu. Tā var izraisīt konfliktsituāciju ar nepatīkamām sekām.
 • Sagatavo biļeti un atlaidi pamatojošos dokumentus! Lai konduktors kontrolieris varētu tevi veikli apkalpot, uzsākot braucienu, sagatavo braukšanas biļeti un nepieciešamos dokumentus, ja tādi jāuzrāda par brauciena atlaides saņemšanu, – piemēram, pasi, ID karti, īpaša statusa apliecību vai karti.
 • Cieni citu pasažieru personisko telpu! Centies ievērot sēdvietas robežu, lai līdzās sēdošie pasažieri arī justos ērti – nevajadzētu izplest kājas pārāk plati vai izstiept ejā un, protams, lai arī cik interesants raksts būtu blakus sēdošā žurnālā vai viedtālrunī – ir nepieklājīgi tajos skatīties.
 • Iekāp vilcienā nesteidzoties! Sagaidi, kad izkāpj pasažieri no iepriekšējā reisa, un tikai tad iekāp. Pie ieejas negrūsties – sākumā palaid vecāka gadagājuma cilvēkus un sievietes.
   
Lūdzu, uzgaidiet