Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

E-biļešu pārdošana šeit ir pārtraukta. E-biļetes iegādājies mobilajā lietotnē Vivi Latvija vai www.vivi.lv

Jūs atrodaties šeit:

Gulbenes dzelzceļa mezgls – mantojums caur pagātni uz nākotni

09.09.2021.

Ik gadu septembrī norisinās Eiropas Kultūras mantojuma dienu pasākumi. 18. septembrī ikviens ir gaidīts Gulbenē, Gulbenes dzelzceļa stacijas apkārtnē, lai Eiropas Kultūras mantojuma dienas laikā ielūkotos dzelzceļa pagātnē, tagadnē un nākotnē un novērtētu tā ietekmi uz Gulbenes pilsētas attīstību.

  • Šogad Gulbenē pasažieru vilciens piestāj katru nedēļas nogali, arī 18. septembrī. Bet lūdzam ņemt vērā, ka 19. septembrī vilciens no Gulbenes uz Rīgu aties pāris stundu vēlāk, nekā ierasts, t.i., pl.18.11. Vilcienu kustības sarakstu apskatīt un e-biļeti iegādāties iespējams šeit.

Šī gada Mantojuma dienas Latvijā, kas norisināsies no 17. līdz 19.septembrim, ir veltītas transporta tēmai, paverot plašu mantojuma spektru – sākot ar ceļiem, tiltiem, kanāliem un dzelzceļa stacijām, beidzot ar lidlaukiem, ostām un spēkratu kolekcijām. Šis ir arī Eiropas Dzelzceļa gads, tādēļ Mantojuma dienu laikā Gulbenes novada pašvaldības aģentūra “Gulbene tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” šī notikuma apmeklētājiem dāvā iespēju iesaistīties dažādos nelielos, interesantos notikumos un aktivitātēs Gulbenes dzelzceļa mezglā. Šī ir lieliska iespēja izzināt, cik daudzveidīgs ir kultūras mantojums, cik ļoti tas ir klātesošs mūsu ikdienā un kā dzelzceļa nozare ir ietekmējusi paaudžu likteņus un Gulbenes pilsētas attīstību.

Mantojuma dienu apmeklētājiem būs iespēja apciemot vienīgā Baltijā joprojām regulāri kursējošā šaursliežu vilciena Gulbenes-Alūksnes bānīša mājvietu – depo – un izzināt dzelzceļa vēsturi no bānīša skatupunkta, aplūkot griezuli ar divu platumu sliežu ceļiem, kas ir vienīgais tāda veida Latvijā, un pavizināties arī ar drezīnām. Izglītojošajā un interaktīvajā centrā “Dzelzceļš un Tvaiks” varēs iejusties dažādās dzelzceļa profesijās un gūt ieskatu nākotnes tehnoloģijās dzelzceļa nozarē. Šajā dienā zinošu gidu pavadībā pulksten 11.00 un 13.30 varēs doties īpašās ekskursijās – pastaigās un ļauties senatnes pieskārienam stāstos un leģendās par Viestura ielu un Emzes parku. Ekskursijām – obligāta iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni 26557582, dalībnieku skaits – ierobežots. Dalība ekskursijās ir bez maksas. Dodoties izbraucienā pa pilsētu, tās ainavu aicinās baudīt elektrovilcieniņš.

Jau ierasti septembra trešajā sestdienā Gulbenē notiek mājražojumu un amatniecības gadatirgus “Ražojam paši”, kas pulcē dažādus tirgotājus gan no tuvākas, gan tālākas apkaimes. Šoreiz kā gadatirgus norises vieta ir izvēlēta Gulbenes dzelzceļa stacijas apkārtne. Mājražojumu un amatniecības gadatirgus papildinās Mantojuma dienas aktivitātes. Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties vietējo zemnieku un saimnieku izaudzētos un saražotos lauku labumus un dažādus radošo un čaklo amatnieku un rokdarbnieku piedāvātos sadzīvei noderīgos priekšmetus un skaistumlietas.

18. septembrī Gulbenes dzelzceļa mezglā norisināsies arī Latvijas Dzelzceļnieku biedrības Inženiertehniskās apvienības Inženieru dienas aktivitātes.

Pasākumu norises vietā ikviens tiek aicināts ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Piedaloties aktivitātēs, nav nepieciešams uzrādīt Covid-19 sertifikātus. Pasākumi tiks filmēti un fotografēti, iegūtie video un foto materiāli tiks izmantoti publicitātes vajadzībām.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas aizsākās 1985. gadā pēc Eiropas Padomes iniciatīvas. To mērķis ir sekmēt Eiropas iedzīvotāju izpratni par Eiropas kultūras bagātību un daudzveidību, radīt lepnumu par savu valstu materiālo kultūru, padarīt to vairāk pieejamu. Latvija Mantojuma dienās piedalās jau kopš 1995. gada, un pasākums katru gadu raisa arvien lielāku sabiedrības interesi.

Eiropas Kultūras mantojuma dienas aktivitātes Gulbenē organizē Gulbenes novada pašvaldības aģentūra “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” sadarbībā ar SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis”.  Mantojuma dienas notiek visā Latvijā un ir Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes organizēta aktivitāte.

Lūdzu, uzgaidiet